Indtast søgeord..
 

Terms and Conditions



Nedenstående salgs- og leveringsbetingelser gælder for alle leverancer fra
artwolfsen.dk. Betingelserne gælder i det tilfælde, hvor der ikke er indgået
andre skriftlige aftaler mellem dig som køber og artwolfsen.dk.

Leveringstidspunkt og transport
Levering af varer fra artwolfsen.dk anses for sket, når forbrugeren har fået
varen udleveret. Forsendelsen af varer sker med postdanmark. Vi har gratis fragt.

Leverings tid 2-4 dage. (Hurtigst muligt)

Risikoen for varerne
Risikoen for varer købt i artwolfsen.dk overgår til dig som forbruger på
leveringstidspunktet.

Reklamation
Eventuelle fejl eller mangler ved levering fra artwolfsen.dk, skal påberåbes
i rimelig tid efter, at du har opdaget fejlen. Det en din pligt at angive og
på forlangende vise, hvordan fejlen eller manglen ytrer sig. Hvis du opdager
en fejl, skal du hurtigt rette henvendelse til artwolfsen.dk. Du kan som
udgangspunkt kun klage over fejl, der viser sig senest et år efter du har
fået varen leveret. Vi har 2 års reklamationsret.

Pris og betaling
I denne butik kan du bestille dine varer online og betale via:
Internationale betalingskort.

Fortrydelsesret
Artwolfsen.dk yder 30 dages fortrydelsesret, gældende fra den dag du modtager
dine varer. Fortryder du købet, skal artwolfsen.dk underrettes herom senest
30 dage efter den dag, du modtog dine varer. Du har pligt til at returnere
varen i væsentlig samme stand og mængde, som den er modtaget. Du skal selv
afholde de omkostninger, der er forbundet med at returnere varen.

Artwolfsen optræder alene som mellemmand og ikke sælger af kunstværkerne.
Det er kunstneren og ikke ArtWolfsen som sælger kunstværkerne mv.
Kunstneren er derfor ansvarlig for salget og er forbrugerens egentlige aftalepart.
Eftersom ArtWolfsen.dk ikke er aftalepart, så skal alle reklamationer gå igennem kunstneren.
Det fremgår af fakturaen, hvem der er sælger af dit kunstværk.
Alternativt kan du henvende dig til Artwolfsen, og vi vil sætte dig i forbindelse med din aftalepart.
Dit køb er omfattet af købeloven, herunder mangelreglerne.
Det betyder, at du enten kan få en mangelfuld vare repareret, ombyttet,
pengene tilbage eller afslag i prisen, afhængig af den konkrete situation.
Det er selvfølgelig et krav, at reklamationen er berettiget, og at manglen ikke er opstået
som følge af fejlagtig brug af produktet eller anden skadeforvoldende adfærd.
Vi handler ligeledes under fortjenstmargenordning – kunstgenstande –
køber har således ikke fradrag for momsen.

Alessandro Painsi - CVR nr. 39662175
Anne Juul Christophersen - CVR nr. 39178966
Camilla West - CVR nr. 35934103
Cecilie Frausing Ceramic Art IVS - CVR nr. 3867797
Eric Landon - CVR nr. 36373806
Frans Smit Studio - CVR nr. 37012424
Hans Henrik Fischer - CVR nr. 37777781
Henrik Godsk - CVR nr. 28954581
Juliien Deiss - CVR nr. 37239461
Kirsa Andreasen - CVR nr. 27767559
Lars Calmar - CVR nr. 18986108
Lasse Thorst - CVR nr. 40493875
Mingo - CVR nr. 26399637
Nicholas Imms - CVR nr. 35084940
Peter Max Jacobsen - CVR nr. 33454082
Rune Christensen - CVR nr. 37511218
Thomas Jørgensen - CVR nr. 38789473
Volkano - CVR nr. 37012564
Eric Landon CVR nr. 36373806
Ole Ahlberg - ikke registeret